Hizmetlerimiz

Evlilik ve Çift Danışmanlığı

evlilik-ve-cift-danismanligi

EVLİLİK VE ÇİFT DANIŞMANLIĞI

Evlilik ve çift terapisi, çiftlerin arasındaki değişim ve gelişimi sağlamak adına ilişkideki psikolojik, duygusal sorunlarını teşhis ederek bu sorunlara çözüm yolları geliştirilir.
Evlilik ve çift terapisi aileyi ve çifti bir sistem olarak kabul edip bu sistem içerisindeki ilişkiler, hiyerarşiler, sınırlar, koalisyonlar, ittifaklar ve rolleri değerlendirip ailenin varolan sorunlardan kurtulmaları için birlikte çalışılan psikoterapinin bir alt alanıdır.Aile ilişkilerindeki çatışmaların, sorunların ve kaygıların tanımlanması, kaynaklarının bulunması ve somut hedefler belirlenerek çözüm yollarının aranması üzerine yoğunlaşılır.
Çift terapisinde, çift ve evlilik ilişkilerinde yaşanan uyum sorunları, çatışmalar, aldatma, boşanma ve/veya ayrılma, evlilik öncesi yaşanan kaygılar, çiftlerden birinin ya da ikisinin de hayatında yaşanan değişimlere uyum sağlama, kronik hastalıklar, alkol ve madde kullanımı, kayıp ve yas gibi pek çok sorun ele alınabilir.
Evlilik ve ileri evlilik dediğimiz çocuklu evlilik terapisinde ise bunlara ek olarak çocuklarda ve ergenlerde davranış, disiplin ve iletişim sorunları, kardeşler arasındaki çatışmalar, boşanma ve ayrılma süreçlerinde çocuklarla ilgili yaşanan kaygılar ve sıkıntılar gibi konuların yanı sıra kişilerin kendi ebeveynleriyle yaşadıkları çatışmalar, yaşlılık, hastalık ve bakım gibi konularda yaşanan zorluklarla ilgili çalışılabilir. Çekirdek aile, geniş aile, tek ebeveynli aileler, üvey aileler gibi pek çok aile sistemi yaşadığı zorluklarda aile terapisinden yararlanabilir.

Evlilik ve Çift Danışmanlığı Sorun ve Problemleri

■ Uyum Problemleri
■ Güvenme Sorunları
■ İletişim Sorunları
■ Boşanma Süreçleri
■ İlgisizlik Problemi
■ Flört/Aldatma / Aldatılma Sorunları
■ Kıskançlık Krizleri
■ Evlilik Içi Şiddet Ve Çatışmalar
■ Kültürel Farklılıklardan Oluşan Sorunlar