Mutsuz çocukları en çok ne mutlu eder ve ne rahatlatır? çocuklarla, özellikle de ergenlik dönemindeki çocuklarla ne yaparsanız yapın, ister saatlerce konuşun,  isterseniz de soru sorun hiçbir etki yapmayabilir. Öte yandan bir görüşme bir sohbet esnasına yaptığınız tatlı bir tebessüm en etkili vuruş olabilir. Gerçekten de küçük bir gülümseme karşıdaki insanın da gülmesine neden olacağı için ortam hemen yumuşar. Çünkü gülmek insanoğluna verilen en güzel hediyedir.  Gülmek, tebessüm etmek, mutlu bir yüz ifadesine sahip olmak iletişimin temel kaynaklarını oluşturur.

Ülkemizde eğitim öğretim süreci içerisindeki sınav sistemlerimiz kaçınılmaz bir gerçektir. Çocuklarınızın, nların geleceğinin şekillenmesinde çok önemli bir belirleyici olan sınavlarla  psikolojik olarak baş edebilmesine yardımcı olabilecek bir bakış açısı kazanmaları çok önemlidir. Çünkü bu dönemde hem gelişim ve büyümenin yoğunluğu içerisinde yaşadığı değişimlerle baş etmeye çalışırlarken, hem de  sorumlulukların yükünü almaya çabalarlar ve sosyalleşmeye çalışırlar. Tüm bu süreçleri rahat bir geçişle atlatabilmeleri için pozitif motivasyona ihtiyaç duyarlar. İşte tam da burada iş gençlerimizin birincil ilişkiler kurduğu aileye düşmektedir. Pozitif düşünmek, gülmek ve mizah üçlüsü zorluklar karşısında neşelenecek şeyler bulabilmek ve aynı zamanda da stresten geri çekilebilme yeteneğimizi arttıracaktır. Bunun için öncelikle ailenin pozitif olması, gülümsemesi ve mizahı yaşamlarına ve günlük dillerine adapte etmeleri, sonra da bu olumlu tutumlarına çocuklarına aktarmaları gerekir.

Yapılan birçok araştırmada gülmenin ilaç kadar etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Son 20 sene içerisinde mizahın tedaviye yönelik yararlarıyla ilgili yapılan çalışmalar, gülmenin ve mizah duygusunun insan sağlığı üzerine ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Neşe ve mutluluğun vücudumuzun hastalıklara karşı direncini arttırabildiğini gösteren bilimsel deliller ise her geçen gün artıyor.

Tüm araştırmalar kahkaha atmanın, stres hormonlarının düzeyini düşürdüğünü gösteriyor. Kahkaha, yüz kaslarından bacaklara kadar vücudun tümünü harekete geçiren, gayet iyi bir egzersizdir. En hafif kahkaha bile kan damarlarını rahatlatır ve kan dolaşımını canlandırır. Ciğerlerimizi genişletir, oksijeni daha etkin şekilde kullanmamızı sağlar. Bütün bunlardan anlaşılabileceği gibi gülmek bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı oluyor. Örneğin alternatif tıp doktorları, kanserli hastalara ev ödevi olarak “gülme terapisi” verirler. Mizah dergileri okumalarını ve komik filmler seyretmelerini tavsiye ederler. Bizce de çok haklılar…

Pozitif düşünen kişilerin moral bulduklarından, hastalıkları daha kolay yendiğini belirten uzmanlar, araştırmaların bağışıklık sistemindeki hücrelerin bir çoğunun, kişinin olumlu duygular içerisinde olduğunda daha güçlü, olumsuz ve yıkıcı duygular içerisinde olduğundaysa daha zayıf olduğunu kaydediyor. Bu sebeple olumsuz ve yıkıcı duygular bağışıklık sistemini zayıflatırken, olumlu duygularsa bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Gülmenin Bulaşıcılığı

1962 yılında Tanzanya’nın bir kasabasında 12–18 Yaş arasındaki kız öğrenciler, bir gülme krizine yakalandılar. Bu kriz önce tüm kasabaya sonra komşu kasabalara yayıldı. O kadar ki, okulların kapanmasına neden oldu. Bu gülme salgını 7 ay kadar devam etti ve “gülmek” üzerine araştırma yapan tüm bilim adamları soluğu Tanzanya’da aldılar. Ve sonrasında bir sürü araştırmalara konu olan yazı ve makaleler ortaya çıkardılar.  Gülmenin gerçekten bulaşıcı bir hastalık gibi insandan insana geçebileceği ile ilgili veriler elde ettiler.

Başkalarını güldürürseniz, sizde gülersiniz. Birileri gülünce, etraftakiler de etkilenir. Televizyondaki güldürü programlarında, arka plandan kahkaha seslerinin verilmesi, gülmenin bulaşıcı doğasına dayanır.

Çünkü;

Tebessüm bedavadır, ama bazen insana bir servet kazandırabilir.

Tebessüm, alanı zenginleştirir, fakat vereni fakirleştirmez.

Tebessüm, evde huzur, iş hayatında iyi niyetin sembolüdür.

Tebessüm, yeryüzünde eşine rastlanmayacak derecede değerli bir şeydir.

Tebessüm, satılamaz, çalınamaz, ödünç verilemez, satın alınamaz.

Tebessümün sağlayacağı kazancı yok sayacak kadar hiç kimse zengin değildir.

O halde, insanların sizi sevmesini istiyorsanız daima gülümseyiniz…